Než se necháte tetovat

Tetování je metoda zdobení kůže barvivem dnes velmi oblíbená a rozšířená. Důvody, proč se nechat tetovat, jsou především estetické, kosmetické a nebo náboženské, kdy určité symboly mohou znamenat vyznání k některému druhu víry. Než se však rozhodnete pro tetování, je nutné získat všechny potřebné informace, abyste byli na samotný akt připraveni.

Historie tetování

 • slovo tetování je odvozeno od tahitského slova „tatu" a  „tatan", které v překladu znamená vyznačit
 • samotný původ provádění tetování zasahuje již do dávné historie a za otce tetování je považován japonský kmen Ainu
 • již v minulosti měl každý kmen svou vlastní metodu provedení a jednou z nich byla např. aplikace popela do rány
 • v posledních desetiletích se technika tetování rozšířila po celém světě

Než se pro tetování rozhodnete, měli byste znát základní informace o tetování samotném, o jeho provedení, potřebné následné péči a možných rizicích.

 1. tetování je možné provést v odborných salónech, kdy jej provádí vyškolený tatér
 2. je nutné upozornit také na to, že je možné tetovat pouze jedince nad 18 let věku, v opačném případě je nutný doprovod zákonným zástupcem nebo doložení případného písemného souhlasu
 3. je důležité upozornit i na to, že 24 hodin před samotným tetováním byste neměli požít kávu, alkohol či jiné drogy

Provedení tetování

Tetování je zdobení kůže, kdy se do kůže přímo vpichuje barvivo (např. atrament). Při příchodu do tetovacího salónu by měl každý účastník podepsat prohlášení, že souhlasí s provedením tetování, následuje výběr motivu či obrázku, který tatér nejdříve zkušebně nalepí na pokožku zákazníka. Jestliže je zákazník s motivem a umístěním spokojen přistupuje se k samotnému provedení tetáže. Je nutné si uvědomit, že tetovaný motiv bude vaše celoživotní ozdoba a tak vhodná uvážená volba jak motivu a místa je zcela na místě. Místo aplikace se omyje dezinfekčním mýdlem a začne se tetovat.

Tatér tetuje strojkem, který je opatřený ocelovými sterilními jehlami na jedno použití, jehla se namáčí do kalíšku s barvou a vibračními pohyby je aplikována pod kůži. Během tetování se místo rovněž otírá dezinfekčním mýdlem. Aplikace není zrovna příjemná, záleží na individuálním prahu bolesti každého jedince, ale bolestivější jsou taková místa, kde je tenčí kůže (okolo páteře, oblast krku, kotníku, prsty, ...). Po dokončení tetování se místo zabandážuje, aby se zamezilo vstupu infekce do těla. V každém salónu by Vás měli též poučit  o následné péči tetovaného místa.

Jak se o tetování starat?

 1. tetování by se mělo pravidelně promazávat mastmi (lékařskou vazelínou nebo mastmi obsahujícími panthenol), aby nedošlo k dehydrataci kůže
 2. jelikož se bude tetované místo hojit, znamená to vytvoření stroupků a následného svědění - POZOR místo se nesmí nijak škrábat či dráždit, je nutné jej nechat v klidu
 3. vhodné je nošení volných vzdušných oděvů, aby byl k poraněné kůži možný přístup vzduchu
 4. tetování byste neměli vystavovat slunečním paprskům ani soláriu
 5. rozhodně se nekoupejte v chlorované vodě a i tak, tetování nemáčejte ve vodě
 6. předpokládaná doba hojení je cca do 6-ti týdnů

93388262.jpg

Jaká jsou rizika tetování

Ano, i zde existuje riziko možných komplikací, jako je zejména přenos infekce (HIV, hepatitidy, ...). Zde je nutné si ověřit postup každého salónu (používání jednorázových pomůcek, správné provedení sterilizace nástrojů, ...). Další možnou komplikací může být alergická reakce na samotné tetovací barvivo, kdy nastává problém, jelikož je potřeba tetování odstranit. U jedinců, kteří mají sklon k hůře hojícím se jizvám se může objevit problém s hojením a mohou se vytvořit tzv. vystouplé jizvy - keloidní jizvy. Někdy organismus barvivo nemusí přijmout a kolem inkoustu se mohou vytvářet granulomy, což jsou uzlinky, které se vytvářejí právě okolo cizorodého materiálu. Velkým rizikem tetování je také jeho doživotní stálost - pokud vás tetování omrzí, nejde jen tak smazat, jeho odstranění je již dnes možné, ale je velmi časově i finančně náročné a navíc i poměrně bolestivé. Odstranění se provádí buď broušením nebo laserovým vypálením, ale i tak se tetování na 100 % odstranit nepodaří!

Permanentní tetování se využívá také k provedení permanentního make-upu, což využívají především ženy na zvýraznění obočí, očí nebo rtů. Tento druh tetování vydrží cca 3 - 5 let.

 

Za zmínku stojí představit také tzv. dočasné tetování, které se provádí Hennou:

 • je zde především výhoda, že jde o tetování dočasné a aplikace probíhá na kůži nikoli pod kůži, takže je jeho provedení zcela nebolestivé!
 • životnost tohoto druhu tetování závisí na samotné kvalitě provedení a na případném máčení ve vodě či slunění, což jeho životnost snižuje
 • obvykle však vydrží 2 - 5 týdnů, kdy se obrázek postupně vytrácí
 • nevýhodou tetování hennou je to, že henna obsahuje větší obsah těžkých kovů, což může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci

Jestliže se pro tetování rozhodnete, rozhodně si dejte pozor na výběr správného salónu a v potaz berte i vhodné zvolení tetovaného motivu.

 

 

Jaký máte na tetování názor vy? Máte s tetováním nějakou zkušenost?

 

 

Než se necháte tetovat patří do témat
 • Pomoc Andrea 06.12.2014 21:10:58

  Ahoj chci tetování, ale bojím se že dostanu rakovinu. Mužů ju dostat? Děkuji za odpověď :)

  • Re: Pomoc Markéta 12.04.2016 22:01:57

   To je blbost, toho se nebojte, maximálně může být alergická reakce na danou barvu, ale to je málo pravděpodobný.

 • tetovani a magneticka rezonance Ludmila 18.12.2009 16:58:30

  kdysi jsem cetla nejaky clanek, ze ten kdo ma tetovani nemuze jit na magnetickou rezonanci, pry to vytahuje kovove castecky z barvy, je to pravda?

  • Re: tetovani a magneticka rezonance Honza 25.11.2014 14:08:46

   Už jste zkusili plugy do uší? Není to moc bolestivé?

   http://poisonbite.eu/index.php?id_category=7&controller=category&id_lang=6

   Poraďte, nemám s tím moc zkušenost, ale vypadá to drsně

  • Re: tetovani a magneticka rezonance Petrazzz 25.06.2014 14:57:28

   http://www.anchor-piercing.cz/

  • Re: tetovani a magneticka rezonance Fx. 15.03.2010 12:07:14

   Zalezi na jeho velikosti a barve, kazda barva obsahuje ruzne mnozstvi kovovych castic (nejvice jich obsahuje cervena). Ja sama kdyz jsem sla na magnetickou rezonanci, tak me tetovani (cca 10x10cm) palilo, ale to bylo vse, jizvy nebo pucyhre zadne.

 • m-o 18.01.2013 20:49:32

  neznáte nějakej tetovací salon v Olomouci,kde barvy tatérů neobsahují kovy?

 • http://www.pumps-louboutin.com Christian Louboutin Pointed-toe Pumps 30.07.2012 04:23:30

  Red Bottom Shoes
  Cheap Red Bottom Shoes
  At present 36 in the commission azines 121 investigato.christian louboutin rs tend to be original police officers. Dame Anne explained she didnt consider those would you argue the fact that payment shouldnt employ any original police officers, general health carry essential forensic in addition to surveillance skills.
  Christian Louboutin Pumps
  Christian Louboutin Pointed-toe Pumps

 • Monster Headphone Monster Headphone 26.04.2012 04:32:37

  Beats by dr dre PowerbeatsSport In-Ear RedHeadphonesBeats by dr drePowerbeats Sport In-Ear RedHeadphones pop music was evenbetter, while the classical isalso very good, so that themaximum compatible. Beats bydr dre Powerbeats Sport In-EarRed Headphones anotherstatement likethree-dimensional feeling tohave more progress than theprevious generation products,a stronger sense of sound 3D,Beats by dr dre PowerbeatsSport In-Ear Red Headphonesmusical sense of itstronger.http://www.monsterbeatsdretopsale.com/

 • diabetes evik 09.01.2010 12:57:25

  Dobry den,,chtela bych se nechat tetovat a mam diabetes bez pouzivani inzulinu..je mozne se nechat tetovat? Dekuji evik

 • pravopisná chyba malin 29.12.2009 17:39:49

  Paní či slečna autorka by se měla naučit česky. Nepíše se "aby jste", ale abyste! Přeji hezký den

 • kov v barvach Karel 20.12.2009 17:50:24

  Jisteze to je nesmysl, i kdyby barvy obsahovaly kov nikam je to vytahovat nebude. Pouze to zkresli vysledek. Lidska krev je plna kovu, hlavne oxidu zeleza, takze by to byl pak pristroj-upir :D Jen se toho nebojte! U zen pusobi vkusne tetovani podle me sexy ;)

 • kov v barvách Nad'a 19.12.2009 15:37:46

  Už to naštěstí pravda není,jelikož je v této době na trhu k dostání taková kvalita barev která v sobě nemá těžké kovy,tudíž se magnetické rezonance nikdo bát nemusí.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Tetování a piercing patří do témat

Adresář

Poradna na téma Tetování a piercing

Diskutujte na téma Tetování a piercing

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku